Energia i jej użytkowanie w przemyśle rolno-spożywczym

Energia i jej użytkowanie w przemyśle rolno-spożywczym

Cena: 18.00 zł
autor:Wojdalski Janusz (red.)
ISBN:83-00-03156-1
Wydawnictwo:Wydawnictwo SGGW
Ilość stron:288
Wydanie:1998
Format:B5
Oprawa:miękka klejona
W związku ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów z zakresu techniki w przetwórstwie żywności zaistniała konieczność częściowego wypełnienia luki w piśmiennictwie na temat użytkowania energii w zakładach przemysłu rolno-spożywczego.
Niniejsza praca stanowi uzupełnienie treści podręczników akademickich, obejmujących szeroko traktowaną problematykę użytkowania paliw i energii w gospodarce żywnościowej. Jest również skorelowana z podręcznikami z zakresu inżynierii rolniczej oraz inżynierii i aparatury przemysłu rolno-spożywczego. Uzupełnieniem niniejszej publikacji są skrypty ćwiczeniowe: Kaleta (1993), Kaleta i Wojdalski (1995), Domagała i Gawry siak-Witulska (1996).
Podręcznik jest przeznaczony głównie dla studentów studiów stacjonarnych i zaocznych wydziałów technologii żywności, na których nie ma oddzielnych przedmiotów, takich jak: elektrotechnika i technika cieplna. Stąd też rozdziały 1, 2, 3 i 4 zawierają materiał z wymienionych przedmiotów, tworząc odrębną oś tematyczną. Należy zaznaczyć, że inne dotychczasowe publikacje dotyczące gospodarki energetycznej w przemyśle rolno-spożywczym także w zbliżonym lub w większym stopniu uwzględniały te podstawy, np. Budny i Groman (1974), Mydlarz (1986) oraz Domagała i Janus (1993). Rozdziały 5, 6, 7, 8 i 9 przedstawiają specyfikę licznych branż przemysłu spożywczego z uwzględnieniem wybranych aspektów oddziaływania zakładów tego przemysłu na środowisko, stanowiąc drugą odrębną oś tematyczną.
Podręcznik może być wykorzystywany także przez studentów studiów stacjonarnych i zaocznych wydziałów: Techniki Rolniczej i Leśnej oraz Żywienia Człowieka i Gospodarstwa Domowego. Może być także przydatny dla nowych specjalności, np. eksploatacji maszyn i marketingu.
Autorzy zacytowali liczne, w tym najnowsze, piśmiennictwo z tego zakresu, co może być przydatne, zwłaszcza gdy zaistnieje potrzeba uszczegółowienia określonego materiału.
Szczególnie duży wkład pracy w przygotowanie i redakcję maszynopisu włożyli mgr inż. Bogdan Drożdż i mgr inż. Jarosław Osiak z Katedry Mechanizacji i Energetyki Rolnictwa SGGW w Warszawie, którzy są także autorami dwóch podrozdziałów zamieszczonych na stronach 151-156.
Recenzentom: prof. dr. hab. inż. Jerzemu Hołubcowi z Instytutu Badań Systemowych PAN w Warszawie i prof. dr. inż. Henrykowi Popko z Politechniki Lubelskiej składamy podziękowanie za twórczy wkład w powstanie niniejszej pracy.

powrót do Energia i jej użytkowanie w przemyśle rolno-spożywczym ->