Aukcje w teorii i praktyce

Aukcje w teorii i praktyce

Cena: 22.00 zł
autor:Drabik Ewa
ISBN:83-7244-823-X
Wydawnictwo:Wydawnictwo SGGW
Ilość stron:128
Wydanie:2007
Format:B5
Oprawa:miękka
Słowo „aukcja" wywodzi się z niemieckiego Anktion - przetarg, licytacja. Reguły aukcyjne stosowane są do sprzedaży różnych towarów od tysięcy lat. Pierwsze pisemne wzmianki można znaleźć w pracach greckiego historiografa Herodota, który opisuje sprzedaż kobiet w Babilonie w V wieku p.n.e. Inne wzmianki pochodzą z czasów ostatnich lat Imperium Rzymskiego, kiedy to powszechna była sprzedaż zagrabionych łupów wojennych w formie licytacji. W ślad za każdą wyprawą wojenną podążali handlarze, skupujący na polach bitew zdobyte łupy.
Najsławniejsza aukcja miała miejsce w Rzymie w 193 roku. Po zamordowaniu przez pretorian cesarza senat wstrzymał się z poparciem nowego, aż do uzyskania akceptacji żołnierzy. O uzyskanie poparcia pretorian konkurowali ze sobą dwaj senatorowie - teść zamordowanego cesarza oraz bogaty kupiec. Żołnierze zadecydowali, że cesarzem zostanie ten, który zaoferuje im większą kwotę. Bogaty kupiec przebił konkurenta i w ten sposób objął tron na 66 dni. Niestety on również został zamordowany przez gwardzistów.
W Chinach w VII wieku n.e. na aukcjach sprzedawano osobiste rzeczy po zmarłych buddyjskich mnichach.
Do dnia dzisiejszego aukcja jest powszechnie stosowaną formą sprzedaży. Biorą w niej udział nie tylko pojedyncze osoby, ale również firmy, a nawet państwa, a dochody z tego typu sprzedaży przynoszą krociowe zyski. Większość rządów sprzedaje różnego rodzaju papiery wartościowe, korzystając z reguł aukcyjnych.
Celem niniejszego opracowania jest analiza podstawowych reguł aukcyjnych, a także rozpatrzenie, które z nich i w jakim stopniu wykorzystywane są w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Pokazano również, że najprostsze i jednocześnie najstarsze aukcje stanowią bazę do tworzenia nowych reguł aukcyjnych, których powstanie wydaje się być koniecznością w nowej globalnej rzeczywistości gospodarczej.
Przez wielu badaczy aukcje traktowane są jako gry niekooperacyjnie, a konkretniej - jako gry bayesowskie. Ten punkt widzenia pozwala na formułowanie wielu interesujących twierdzeń i wniosków, które zostały tu pokazane. Przedmiotem analiz jest również zagadnienie: w jaki sposób kupcy powinni formułować swoje oferty, gdy dokładna liczba przeciwników nie jest znana? Przedstawiono również oryginalny stochastyczny algorytm prognozowania ceny transakcji dla aukcji dwustronnej.

powrót do Aukcje w teorii i praktyce ->